C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   4 Mayıs 2024, Cumartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu






Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar








Linkler



Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 29
Dün 100
Toplam Ziyaretçi 307417

PİLOTUMUZ [15.07.2011]

 

Наше момиче сега пилотира “Боинг”

Aвтор: Максим Караджов

 

Горчивата драма на изселниците от едно добруджанско село - Зърнево, община Тервел, през май 1989 г., претърпява пълен обрат. Заминали с покъщнина колкото побира багажникът на москвич, над хиляда зърневци се заселват в град Текирда на европейския бряг на Мраморно море.

Сега, 22 години по-късно, тези хора вече са част от елита на 140-хилядния град. Българското им образование очевидно се цени и повечето от тях работят по специалността си - в общината, в градската болница... Тринайсет учители от основното в Зърнево сега преподават в гимназиите там. Всички говорят чист български, живеят задружно и посрещат гости от България.

Най-старото име на пристанището е Родосто и през 1720 г. в него намира последно убежище до края на живота си княз Ференц Ракоци, водач на унгарското въстание против австрийците. Къщата му сега е действащ музей.

Пенсията ми е три заплати на брат ми в Каварна

Исмет Йозгюр е роден през 1952 г., завършил е история във Великотърновския университет и до 1989 г. има 15 години стаж като учител в с. Зърнево. Преселва се в Текирда и веднага, още на шестия ден, е назначен на щат учител по история в местна гимназия.

“Е, първо изкарах 6-месечен курс и после започнах да преподавам в гимназия. После и в ислямско духовно училище с разширено изучаване на Корана. Пенсионирах се миналия август на 58 години и сега вземам 75 на сто от заплатата. Тя беше 1888 лири (около 1700 лв. - б. р.). Жена ми също бе учителка, начална, и взе пенсия 1170 лири”, казва той.

Учителят Исмет има брат, който останал в България, също учител - в селскостопанския техникум “Климент Тимирязев” в Каварна. Човекът е натрупал 28 г. трудов стаж, но още работи за заплата от 450 лв. месечно.

Разликата в заплащането едва ли се компенсира от убийствените цени на бензина сега в Турция - над 4 лв. е А-95. Кошмарните километрични задръствания в Цариград вече са видимо по-рехави.

Зърневци движат общи проекти с наши общини

“Текирда членува в регионалната асоциация на общините “Тракия” заедно с градове от България и Гърция. Имаме много срещи и дейности с община Стара Загора, със Сливен и др. Работим съвместно с доц. Иван Върляков, който е директор на асоциацията”, обяснява Халид Хасан, служител в община Текирда. И той е преселник от Зърнево и с перфектния си български и мениджърския си нюх е с ключова роля в съвместните проекти. Танцов ансамбъл от град Стралджа, Ямболско, специално бе поканен да открие международния фолклорен фестивал в Текирда през 2009 година.

Градът тепърва ще се разраства - планирано е до няколко години тук да се премести товарното пристанище на Истанбул. Което значи нов мегаполис в Източна Тракия. Кой ще го управлява?

И тук шансът на града е и в образованите български преселници от Добруджа. Техните деца сега се учат в най-престижните университети в Истанбул, Анкара и по света. Но за разлика от нашите те ще се върнат, защото градът им дава фронт за бъдеща професионална изява.

“Сред децата ни има лекари, стоматолози, адвокати, инженери, архитекти. Наше момиче е пилот на “Боинг”. Ферихан Ъшък се казва”, гордо изрежда зърновецът Халид. Друго момиче защитава докторат в Япония, трето е докторант по финанси в университета на Луизиана, САЩ. Представата за забулени с фереджета жени е в миналото. Затова и девойките с произход от България са уважавани и търсени за съпруги - образовани, стройни и работливи.

Защо курортите ни губят платежоспособни туристи?

Те обаче не могат да разберат защо развита туристическа страна като нашата се отказва от сериозна клиентела на курортите. “Държавните служители в Турция ползват т. нар. зелени паспорти. С тях без визи те могат да посещават повечето страни от ЕС. Това са платежоспособни туристи и дори Гърция, която иначе афишира традиционна неприязън към съседна Турция, от м. г. ги пуска безвизово.

Само България, която подписа спогодба с Турция по въпроса, не я привежда в изпълнение. Става въпрос не за изборни туристи, които си имат двойно гражданство, а за стотици хиляди сериозни платежоспособни хора със семейства, каквито са турските държавни служители. Те искат да почиват по Българското Черноморие, но трудното вадене на визи ги отказва.

Има и друго. По време на т. нар. възродителен процес в последните години на соца в България на зърневци, както и на всички български турци, бе забранено да говорят турски. А после в Турция вземали надбавки към заплатата заради владеене на... български. Като чужд език.

Тънка геополитика на Анкара или чисто и просто спазване на правилата?

 

Kaynak :  http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=916737

 

 

Foto Kaynak:   http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16043441.asp ( Erişim tarihi 15/10/2010 )

 

 

 

 

 

 

 




Geri Dön